FCB-Trainer


 


Dr. Willem Hesselink

1902-1905

Thomas Taylor

1907-1908

V. Hoerr

1908-1909

Charles Griffith

1911-1912

William Townley

1913-1914

William Townley

1919-1921

Izidor Kürschner

1921

James Mac  Pherson jr.

1924-1926

Leo Weisz

1927-1928

Kalman Konrad

1928-1930

Richard Dombi

1930-1933

Hans Tauchert

1933-1934

Ludwig Hofmann

1934-1935

Dr. Richard Michalke

1936-1937

Heinz Körner

1937-1938

Ludwig Goldbrunner

1938-1943

Konrad Heidkamp

1943-1945

Alfred Schaffler

1945

Richard Högg

1945-1946

Josef Pöttinger

1946-1947

Franz Dietl

1947-1948

Alv Riemke

1948-1950

David Davison

1950

Herbert Moll

1950

Konrad Heidkamp

1951

Dr. Max Schäfer

1951-1953

Georg Bayerer

1953-1954

Georg Knöpfle

1954-1955

Herbert Moll

1955-1956

Jakob Streitle

1955-1956

Willibald Hahn

1956-1958

Herbert Moll

1958

Adolf Patek

1958-1961

Helmut Schneider

1961-1963

Herbert Erhardt

1963

Zlatko "Tschik" Cajkocski

01.07.1963-30.06.1965



 

FCB-Bundesliga-Trainer


 


Zlatko "Tschik" Cajkocski

01.07.1965-30.06.1968

Branko Zebec

01.07.1968-13.03.1970

Udo Lattek

14.03.1970-02.01.1975

Dettmar Cramer

16.01.1975-30.11.1977

Gyula Lorant

02.12.1977-28.02.1979

Pal Csernai

01.03.1979-16.05.1983

Reinhard Saftig

17.05.1983-30.06.1983

Udo Lattek

01.07.1983-30.06.1987

Jupp Heynckes

01.07.1987-08.10.1991

Sören Lerby

09.10.1991-10.03.1992

Erich Ribbeck

11.03.1992-27.12.1993

Franz Beckenbauer

28.12.1993-30.06.1994

Giovanni Trapattoni

01.07.1994-30.06.1995

Otto Rehhagel

01.07.1995-27.04.1996

Franz Beckenbauer

29.04.1996-30.06.1996

Giovanni Trapattoni

01.07.1996-30.06.1998

Ottmar Hitzfeld

01.07.1998-30.06.2004

Felix Magath

01.07.2004-31.01.2007

Ottmar Hitzfeld

01.02.2007-30.06.2008

Jürgen Klinsmann

01.07.2008-27.04.2009

Jupp Heynckes

28.04.2009-30.06.2009

Louis van Gaal

01.07.2009-09.04.2011

Andries Jonker

10.04.2011-30.06.2011

Jupp Heynckes

01.07.2011-30.06.2013

Josep Guardiola

01.07.2013-30.06.2016

Carlo Ancelotti

01.07.2016-28.09.2017

Willy Sagnol

28.09.2017-08.10.2017

Jupp Heynckes

09.10.2017-

Udo Lattek
Ottmar Hitzfeld
Jupp Heynckes
Josep Guardiola
Carlo Ancelotti